Pěší turistika

 •  aneb příroda v okolí láká k pěším procházkám • 

Členitost a pestrost beskydského pohoří od Těšínských Beskyd přes Moravsko-Slezské Beskydy po Vsetínské vrchy a Javorníky na Valašsku čítají kilometry značených stezek, které se odmění dalekými výhledy z výšek hor nebo naopak pohledy do výšek z krásných údolí. V Beskydech je vyznačeno několik desítek Naučných stezek spojených například s význačnými osobnostmi jako Leoš Janáček, Jan Karafiát, T.G.Masaryk nebo František Palacký. Jedinečnou stezkou je Naučná stezka Mionší, která vede v Dolní Lomné okrajovými partiemi tzv. pralesa Mionší. Další naučné stezky vedou za přírodními zajímavostmi Beskyd jako například Čertův mlýn, Jahodná, Palkovické hůrky. Po stopách pohanského boha Radegasta vás provede stejnomenná stezka, která vám odkryje tajemství místa jeho sídla. K novým stezkám patří NS Prameny řeky Morávky, která vás zavede k prameni jedné nejznámějších beskydských řek a naučná stezka Lysá hora, s kterou vystoupáte až na vrchol nejvyšší hory Beskyd.

Krásná - Šebestýna - Lysá hora

Od rozcestí u restaurace Rekreant v centra obce po žluté turistické značce. Asi 1 km po cestě, pak po mostě přes Mohelnici a na vrchol Šebestýna (3 km, 1057 m), k rozcestí Malchor a souběžně s modrou TZ na vrchol Lysé hory.

délka: 7 km

Krásná - Kyčera - Kykulka - Ivančena - Malchor - Lysá hora

Od rozcestí u restaurace Rekreant v centru obce po zelené TZ do údolí Borové k rozcestníku Kyčera sedlo. Odtud po červené přes Muroňku (962 m n. m.), Kykulku (995,8 m n. m.) k mohyle Ivančena. Odtud po modré TZ až na Lysou horu.

délka: 15 km

Pražmo - Prašivá

Na Prašivou se dá pohodlně vystoupit po značených trasách ze všech stran. Z Vyšních Lhot, Pražma, Morávky, Komorní Lhotky i Dobratic. Vrchol Prašivé leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd, 1 km pod vrcholem je turistická chata s rozhlednou z roku 1921. Na blízkém vrcholu Malé Prašivé je dřevěný poutní kostelík z roku 1640. Přístup po modré z Pražma, po žluté z Vyšních Lhot, po žluté z Komorní Lhotky. Z Morávky se dostanete po modré a napojit se na červenou po hřebeni. Přístupná je i na kole. Chata je dobře dostupná. Je to první kopec na jih nad zvlněným okolím, chcete-li nad ostravskou plání - 706 metrů. Od chaty podél kostelíka přes Ostravu lze v zimě zahlédnout hřeben Jeseníků s Pradědem. Výhled na Frýdecko, Karvinsko, Ostravsko a Třinecko, kraj nezvykle hustě osídlený je velmi čistý a krásný.

Prašivá – Krásná

Začínáme výstupem ke kostelíku (vystavěn r. 1640) a chatě na Prašivé.

Hřebenovka dále stoupá, postupně se typicky vlní. Po čtyřech kilometrech dosáhneme chaty Na Kotaři. Od roku 1936, kdy byla otevřena s názvem Gřundělova chata, je soukromá a turistice slouží i dnes. Posezení na terase je příjemné, jenom lesní porost se zvedl tak, že výhledy na Travný a Lysou horu musíme vyhledávat. Nicméně najdeme je - a mezi oběma velikány se nachází Krásná. Blízko pod hřebenem ve staré dřevené usedlosti, vybudoval nadšený majitel - Aleš Ulman,"Ateliér Chalupa". Pokračujeme, částečně hřebenem, částečně po vrstevnicových pěšinách. Pouhé dva kilometry a vítá nás další chata - Ropička. Petr Bezruč jí k názvu přidal dovětek - brloh starých ještěrů. Z Ropičky je možno po značených trasách sestoupit do údolí Morávky, nebo opačně do Řeky. Obě obce poskytnou turistické zázemí i autobusovou dopravu. Zdatným turistům doporučuji pokračovat, nyní delším úsekem. Za Příslopem stoupáme už přes tisíc metrů na Velký Lipový (1003 m n. m.) a na nejvyšší horu Těšínských Beskyd - Ropici s 1082 m n. m. U těchto dvou "velikánů", jejich vrcholů, upozorňuji na výhledy doposud sporadické. Jeseníky s dominantním Pradědem a rozpoznatelným Velkým Kotlem k západu. K východu blízká Malá Fatra. Komu se bude dařit i Babia hora a Pilsko na slovensko-polské hranici a Tatry - Vysoké, Nízké i Belianské. K jihu Kľak a Strážovské vrchy Hlubokými lesy přes Smrčinu (1015 m n. m.) a Kalužný po 10 kilometrech od Ropičky, dorazíme k poslední - Kolářově turistické chatě na Slavíči(1055 m n. m.). Hrot fatranského Rosutce je vidět ze schodů chaty. Turista se na Slavíči musí rozhodnout. Končit a sestoupit na Morávku, nebo pokračovat na konec hřebene pod Malý Polom, vpravo 5 km na Bílý Kříž (dále sestup na Visalaje a do Krásné).

NAHORU

Cykloturistika

 •  aneb v okolí se dá jezdit i na kole • 

Také Beskydy se připojují k trendu a svými službami podporují oblíbenou cykloturistiku, pro kterou skýtá ideální podmínky. Nabízí hustou síť značených cyklotras od lehkých, ideálních i pro rodiny s dětmi, po náročné po lesních cestách a na vrcholky hor. Značené stezky vedou za mnoha historickými cíly nebo za zábavou. Beskydami a Pobeskydím vedou také dálkové trasy jako Moravská stezka, Jantarová stezka, Česko-slovenská příhraniční cyklotrasa a Česko-polská příhraniční cyklotrasa. Beskydsko-karpatská magistrála je značená číslem 46 a vede například přes Český Těšín, Raškovice, Ostravici, Pustevny, Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín apod.

Pražmo – Krásná – Ostravice (hráz přehrady Šance)

Zpevněná cesta od Pražma přes Krásnou po Visalaje nabízí náročnější kopcovitý terén podél toku řeky Mohelnice (13 km) a napojuje se na značené stezky. Například na jedinou značenou trasu z Visalají k přehradě Šance (13 km), středně náročná, č. 6113, která vede už z Morávky a Pražma. Z Visalají vede lesními cestami a po 2 km se napojuje (rozcestí Těšiňoky) na zpevněnou cestu údolím potoka Řečice až k rameni přehrady Šance, na most, tzv. Masarykovo údolí až na hráz přehrady a dolů do centra Ostravice.

číslo trasy: 6113

délka: 8 km

Morávka - Visalaje

Středně náročná trasa vhodná pro rodinné výlety na trekkingových kolech, 12,5 km. Směr trasy: 0 km Morávka obec - 1,5 km Morávka vodní nádrž 510 m n. m. - 5,2 km Úspolka, historická památka, nachází se zde roubený seník z 2. pol. 19. stol. - 11,7 km Zemřelov, rozcestí, v blízkosti rekreační oblasti Visalaje. Z Visalají je možné sjet po zpevněné cestě (trasa č. 59) na Krásnou a přes Pražmo zpět na Morávku.

číslo trasy: 6113

délka: 12,5 km, náročnost trasy: druhý stupeň

Raškovice – Vyšní Lhoty – Žermanická přehrada

„Za koupáním k Žermanické přehradě.“ Středně náročná trasa vhodná pro rodinné výlety, 46 km. Směr trasy: Místek/přehrada Olešná, - Frýdek-Místek/autob. nádraží - Frýdek-Místek/hřbitov, 0 km - Sedliště, 9 km - Bruzovice, 13 km - Lučina/Žermanická přehrada, 17 km - Soběšovice, 18 km - Dolní Domaslavice, 21 km - Horní Domaslavice, 25km - Nošovice, 28 km - Vyšní Lhoty, 33 km - Raškovice, 36 km - Skalice, 41 km - Dobrá, 44 km - Frýdek- Místek/hřbitov, 46 km. Popsaná trasa je podrobně vyznačena v cykloturistické mapě „BRÁNA BESKYD“. Souběžně s ní je značená cyklotrasa Radegast CYKLOTRACK, která ukazuje krásu Pobeskydí. Z Raškovic se po této trase dostanete do Vyšních Lhot, Dobratic a dál na Žermanickou přehradu. Ve Vyšních Lhotách je z trasy odbočka s výjezdem na Malou Prašivou (706 m n. m.) po zpevněné cestě.

číslo trasy: 6005

délka: 46 km

NAHORU

Sjezdovky

 •  aneb v zimě se také dobře zalyžujete • 

VISALAJE (700 – 780 m n m.) - 7 km od chaty

Lyžařský areál Visalaje tvoří čtyři menší střediska a nalézá se asi 7km od chaty. Jednotlivá střediska se od sebe liší nejen vybaveností, ale především zacílením na určitou skupinu lyžařů. Najdeme zde centrum pro rodiny s malými dětmi, pro vyznavače rychlých sjezdů i snowboardisty a vyznavače freeridového ježdění. Většina středisek areálu má přímo u vleku skibufet a v rámci areálu najdete i odpovídající restaurace s širokou nabídkou teplých jídel. Ubytovat se můžete v hotelích, penzionech nebo turistických chatách (např. hotel Visalaje, horská chta Visalajka, penzion Beskydy aj.).

Dostupnost areálu – autem: Visalaje: parkoviště 100 m od vleků (kapacita 200 aut)

Dostupnost areálu – autobusem (linka Frýdek-Místek – Visalaje): Visalaje: 100 m od vleků, zastávka Visalaje

LYŽAŘSKÝ VLEK VISALAJE od chaty 8km

Lyžařské středisko Visalaje, jehož provozovatelem je TJ Sokol Staré Město, leží v katastru obce Krásná. Nachází se 3 km severozápadně od Bílého Kříže ve výšce 780 m.n.m. Návštěvníci zde mají k dispozici velké parkoviště pro 150 osobních aut a 5-6 autobusů, vzdálené 50m od lyžařského areálu. Nejbližší autobusová zastávka je Visalaje - konečná, vzdálená 100m. Jezdí zde pravidelná linka Frýdek-Místek - Visalaje (27 km), Ostrava ÚAN - Visalaje (přes Dobrou) a také Havířov-Visalaje. V našem středisku na vás čeká 300m dlouhý vlek (BLV-0) a také dětský vlek. Je to jedno z mála středisek v Beskydech, kde se lyžuje pouze na přírodním sněhu. Celé středisko je upravováno sněžným vozidlem.

Dostupnost areálu – autem: Visalaje: parkoviště 100 m od vleků (kapacita 200 aut)

Dostupnost areálu – autobusem (linka Frýdek-Místek – Visalaje): Visalaje: 100 m od vleků, zastávka Visalaje

www.visalajevlek.cz

Lyžařský areál Zlatník – FELA

Lyžařský areál má následující charakteristiku:

  • středně těžká sjezdová trať
  • typ vleku – Poma F10,
  • přepravní kapacita – 700 os./hod.,
  • délka vleku – 360 m,
  • délka tratě – 360 m,
  • převýšení tratě – 98 m,
  • trať je upravovaná.
  • lehká sjezdová trať,
  • typ vleku – Skibag,
  • přepravní kapacita – 380 os./hod.,
  • délka vleku – 360 m,
  • délka tratě – 360 m,
  • převýšení tratě – 98 m,
  • trať je upravovaná.

Dostupnost areálu – autem: Zlatník – FELA: parkoviště 300 m od vleků (kapacita 100 aut)

Dostupnost areálu – autobusem (linka Frýdek-Místek – Visalaje): Zlatník – FELA: 300 m od vleků, zastávka Zlatník

www.fela-zlatnik.cz

SKI AREÁL ZLATNÍK

Areál nabízí následující možnosti:

  • v areálu se nachází dva vleky: velký vlek TATRAPOMA měří 450 m a malý vlek TATRAPOMA měří 250 m.
  • v areálu jsou k dispozici sjezdovky lehké a středně těžké obtížnosti,a proto si u nás příjdou na své začátečníci, ale také zkušenější lyžaři
  • sjezdovka je zasněľována technickým sněhem
  • 80 m od vleku je parkoviště pro přibližně 100 aut
  • do areálu se můžete dostat také pomocí autobusové dopravy - linkový spoj zajišťuje frýdecko-místecký dopravní podnik a Connex Morava a.s. Autobusová zastávka se nachází u parkoviště (zastávka Krásná, Vyšní Mohelnice)
  • v areálu se můžete občerstvit v bufetu nebo můžete navštívit restauraci Zlatník
  • sjezdovka je upravovaná sněžným pásovým vozidlem
  • provoz vleků je o víkendech, svátcích a jarních prázdninách (okresů Frýdek-Místek, Karviná a Ostrava) vždy od 9-16 hodin, ve středu, v pátek a v sobotu pořádáme také noční lyžování od 18 do 21 hod.
  • v případě konání lyžařských kurzů je provoz vleku zabezpečen i ve všední dny
  • provozovatelem areálu je SKI KLUB Vratimov s.r.o.
Vzdálenost:
8 km
Web:
E-mail:
Telefon:
602721046 nebo 558648048
Ski areál Morávka – Sviňorky

SKI areál nabízí výborné podmínky pro lyžování a snowboarding. K dispozici je 580 m dlouhá červená sjezdovka s převýšením 160 m a šířkou 50-100m a modrá turistická sjezdovka dlouhá 300 m a šířkou 50 m. Pro běžkaře je připravená 14 km dlouhá upravovaná běžecká trať s kouzelnými výhledy na malebné panoráma údolí Morávky a vrchu Travného. Ve SKI areálu naleznete kompletní zázemí - stylový srub s občerstvením, půjčovnu, SKI servis, prodejnu sportovních potřeb a úschovnu.

Vzdálenost:
8 km
Sjezdovka:
580 m
Běžkařská dráha:
14 km
Web:
E-mail:

NAHORU

Běžkařská turistika

 •  aneb do přírody na lyžích • 

Oblast Beskyd nabízí řadu možností pro turistiku na běžkách, ať už náročnější trasy pro zkušené nebo jednoduché trasy s malým převýšením pro začátečníky.

Visalaje – Travný – Morávka

Začíná u parkoviště poblíže starého hotelu na Visalajích, souběžně se zelenou pěší, směřující na Travný. Po 500 metrech, pod penzionem Beskydy (pro náročnější) odbočuje vlevo, mírným sjezdem, loukami, vrstevnicovou cestou s krátkým prudkým stoupáním do sedla, zvaného Plató. Zde se nakrátko znovu setká se zelenou pěší značkou. Lyžařská trasa odbočuje vlevo a ve výšce kolem 800 metrů, mírnými sjezdy a stoupáním opisuje svahy Travného. Pětikilometrový prudší sjezd klesá k hájence nad Zlatníkem, zvané Klauzy. Slovem klauzy se označovaly malé nádrže na horských potocích, jejichž vodou byl vylepšován průtok při plavení polen do údolí k pilám. Na trasu se lze v tomto úseku napojit i výstupem z osady Zlatník. Po dlouhé, pohodlné cestě dojedeme k bývalé hájence nad Krásnou. Tento úsek poskytuje hezké výhledy na svahy a vrchol Lysé hory, údolí říčky Mohelnice, obec Krásnou s jejími částmi a samotami: Muroňka, Sihly, Zlatník, Papežov, Řepčonka, Žor, Jestřábí a další. Od Hájenky sestoupíme po žluté pěší značce až k chatě. Z Visalají na Hájenku je to 12 kilometrů, po trase dále k Morávce. Ze sedla nad Hájenkou (Přelač - 666 m n. m.) trasa pokračuje nad údolím, ráztokou Vlaského potoka s výhledem na protější hřeben Těšínských Beskyd. V údolí jsou obce Pražmo a Morávka. Na hřebeni nad nimi je Prašivá, Kotař, Ropička, Ropice atd. Vpravo, vysoko nad trasou, se místy objevuje i hřeben Travného. Projedeme kolem lovecké chaty a po pěti a půl kilometrech křižujeme opět pěší zelenou značku klesající z Travného, Malého Travného (1099 m n. m.) a od partyzánského pomníku. Můžeme po ní prudčeji sestoupit na Morávku - střed k hotelu (2 km), nebo na běžkách pohodlně sjíždět 2 km nad přehradu, (rozcestí Kobzok), prudké odbočení doleva a souběžně se žlutou sjedeme dalších 2,5 km na Morávku k zastávce autobusu, Lipový. To je již 22 km.

Vzdálenost:
8 km
Číslo trasy:
- - -
Délka:
22 km
Převýšení:
- - - metrů

NAHORU

Lysohorská magistrála 1A

3,8km od chaty směr Visalaje je Krásná - Papežov, vrchol Lysé hory - Papežov (8,5 km). Magistrála vede z Papežova na Zimný a odtud na vrchol Lysé hory. Trasa je dlouhá 8,5 km. Start je v lokalitě Vyššní Mohelnice – Krásná, kde mohou běžkaři zaparkovat osobní automobil na malém parkovišti přímo u výchozího traťového úseku. Na tomto místě se nachází rovněž autobusová zastávka. Upravována strojově.

Vzdálenost:
3,8 km
Číslo trasy:
1 A
Délka:
8,5 km
Převýšení:
800 metrů

NAHORU