Pěší turistika
Členitost a pestrost beskydského pohoří od Těšínských Beskyd přes Moravsko-Slezské Beskydy po Vsetínské vrchy a Javorníky na Valašsku čítají kilometry značených stezek, které se odmění dalekými výhledy z výšek hor nebo naopak pohledy do výšek z krásných údolí. V Beskydech je vyznačeno několik desítek Naučných stezek spojených například s význačnými osobnostmi jako Leoš Janáček, Jan Karafiát, T.G.Masaryk nebo František Palacký. Jedinečnou stezkou je Naučná stezka Mionší, která vede v Dolní Lomné okrajovými partiemi tzv. pralesa Mionší. Další naučné stezky vedou za přírodními zajímavostmi Beskyd jako například Čertův mlýn, Jahodná, Palkovické hůrky. Po stopách pohanského boha Radegasta vás provede stejnomenná stezka, která vám odkryje tajemství místa jeho sídla. K novým stezkám patří NS Prameny řeky Morávky, která vás zavede k prameni jedné nejznámějších beskydských řek a naučná stezka Lysá hora, s kterou vystoupáte až na vrchol nejvyšší hory Beskyd.
Od rozcestí u restaurace Rekreant v centra obce po žluté turistické značce. Asi 1 km po cestě, pak po mostě přes Mohelnici a na vrchol Šebestýna (3 km, 1057 m), k rozcestí Malchor a souběžně s modrou TZ na vrchol Lysé hory.
délka: 7 km
Od rozcestí u restaurace Rekreant v centru obce po zelené TZ do údolí Borové k rozcestníku Kyčera sedlo. Odtud po červené přes Muroňku (962 m n. m.), Kykulku (995,8 m n. m.) k mohyle Ivančena. Odtud po modré TZ až na Lysou horu.
délka: 15 km
Na Prašivou se dá pohodlně vystoupit po značených trasách ze všech stran. Z Vyšních Lhot, Pražma, Morávky, Komorní Lhotky i Dobratic. Vrchol Prašivé leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd, 1 km pod vrcholem je turistická chata s rozhlednou z roku 1921. Na blízkém vrcholu Malé Prašivé je dřevěný poutní kostelík z roku 1640. Přístup po modré z Pražma, po žluté z Vyšních Lhot, po žluté z Komorní Lhotky. Z Morávky se dostanete po modré a napojit se na červenou po hřebeni. Přístupná je i na kole. Chata je dobře dostupná. Je to první kopec na jih nad zvlněným okolím, chcete-li nad ostravskou plání - 706 metrů. Od chaty podél kostelíka přes Ostravu lze v zimě zahlédnout hřeben Jeseníků s Pradědem. Výhled na Frýdecko, Karvinsko, Ostravsko a Třinecko, kraj nezvykle hustě osídlený je velmi čistý a krásný.
Začínáme výstupem ke kostelíku (vystavěn r. 1640) a chatě na Prašivé.
Hřebenovka dále stoupá, postupně se typicky vlní. Po čtyřech kilometrech dosáhneme chaty Na Kotaři. Od roku 1936, kdy byla otevřena s názvem Gřundělova chata, je soukromá a turistice slouží i dnes. Posezení na terase je příjemné, jenom lesní porost se zvedl tak, že výhledy na Travný a Lysou horu musíme vyhledávat. Nicméně najdeme je - a mezi oběma velikány se nachází Krásná. Blízko pod hřebenem ve staré dřevené usedlosti, vybudoval nadšený majitel - Aleš Ulman,"Ateliér Chalupa". Pokračujeme, částečně hřebenem, částečně po vrstevnicových pěšinách. Pouhé dva kilometry a vítá nás další chata - Ropička. Petr Bezruč jí k názvu přidal dovětek - brloh starých ještěrů. Z Ropičky je možno po značených trasách sestoupit do údolí Morávky, nebo opačně do Řeky. Obě obce poskytnou turistické zázemí i autobusovou dopravu. Zdatným turistům doporučuji pokračovat, nyní delším úsekem. Za Příslopem stoupáme už přes tisíc metrů na Velký Lipový (1003 m n. m.) a na nejvyšší horu Těšínských Beskyd - Ropici s 1082 m n. m. U těchto dvou "velikánů", jejich vrcholů, upozorňuji na výhledy doposud sporadické. Jeseníky s dominantním Pradědem a rozpoznatelným Velkým Kotlem k západu. K východu blízká Malá Fatra. Komu se bude dařit i Babia hora a Pilsko na slovensko-polské hranici a Tatry - Vysoké, Nízké i Belianské. K jihu Kľak a Strážovské vrchy Hlubokými lesy přes Smrčinu (1015 m n. m.) a Kalužný po 10 kilometrech od Ropičky, dorazíme k poslední - Kolářově turistické chatě na Slavíči(1055 m n. m.). Hrot fatranského Rosutce je vidět ze schodů chaty. Turista se na Slavíči musí rozhodnout. Končit a sestoupit na Morávku, nebo pokračovat na konec hřebene pod Malý Polom, vpravo 5 km na Bílý Kříž (dále sestup na Visalaje a do Krásné).